Aktuality

Včelařský kroužek při Domově Fauny

Jednou z řady aktivit Domova Fauny jsou zájmové kroužky určené především pro děti. Ty se zde mohou naučit řadu řemeslných dovedností úzce spojených s přírodou a zvířaty. Jedním z nich je Včelařský kroužek, kde si děti vyzkouší jak péči o včelstvo, tak i řadu způsobů a možností využití jejich produktů – medu, vosku atd.

Každý rok před svátky vyrábíme s dětmi perníčky a perníkové chaloupky. Děti se učí vyrábět svíčky z včelího vosku, ale hlavně připravují příbytky pro včely a snaží se zařídit si vlastní včelstvo. Med z Domova Fauny za svou kvalitu obdržel už i ocenění v soutěži. Kroužek vede pan včelař Miroslav Dvořák a pomáhá svou radou a zkušenostmi ostatním včelařům v okolí.

Výroba perníkové chaloupky

V rámci Včelařského kroužku při Domově Fauny se děti, vedle jiného, mohou naučit jak vyrobit, upéct a nazdobit perníkovou chaloupku. Není na tom vlastně nic těžkého, přesvědčte se sami v našem videonávodu.

Názornou ukázkou tvorby perníkové chaloupky Vás provede vedoucí Včelařského kroužku z Domova Fauny, pan včelař Miroslav Dvořák.

Kurzy včelařství + výstava

Ochrana fauny ČR Vás srdečně zve na dva semináře pro nejen včelaře. První z nich je zaměřen na začínající včelaře a nese název "Včelařství pro novu generaci", bude se konat dne 14. 9. 2013. Druhý s názvem "Včely a jejich úloha v 21. Století" proběhne dne 24. 10. 2013.

Oba se budou konat v Centru Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan.

Pozvánky na semináře ke stažení zde:

Kurz pro začínající včelaře a veřejnost 14. 9. Kurz pro včelaře a veřejnost 24. 10.
Včelařství pro novou generaci
(PDF 770 kB), 14. 9. 2013
Včely a jejich úloha v 21. století
(PDF 1,7 MB), 24. 10. 2013

 

Interaktivní výstava o včelách k zapůjčení

Interaktivní výstava o včelách k zapůjčení

Nabízíme k bezplatnému zapůjčení na 30 kalendářních dnů interaktivní výstavu o včelách, která je určena pro děti a laickou veřejnost. Součástí výstavy jsou pracovní listy, zpracované pro mateřské školky, 1. a 2. stupeň ZŠ.

Návštěvníci by měli nenáročnou, zábavnou formou proniknout do života včel i celého včelařského oboru. Bližší informace naleznete zde

Objednání výstavy na: ekocentrum@ochranafauny.cz, 731 738 225  

Výstava o včelách a včelařství
(PDF 1,5 MB), 30 kalendářních dnů
 

Nominujte psí hrdiny!

Již třetí ročník ankety Statečné psí srdce začíná.

Také letos časopis Psí kusy ve spolupráci s pořadatelem Zlatého záchranářského kříže vyhlašuje anketu pro největší psí hrdiny minulého roku: Statečné psí srdce. Do konce února můžete nominovat do některé ze čtyř kategorií!

Anketa Statečné psí srdce

Do 28. února do 12. hodiny je možné nominovat psí hrdiny, kteří se v minulém roce zasloužili o záchranu či ochranu lidského života a zdraví. Jsou pro ně, stejně jako minulý rok, vyhlášeny čtyři kategorie:

  • Záchranný čin laiků
  • Záchranný čin služebních psů
  • Spící srdce – In memoriam
  • Pomáhající srdce – pro dlouhodobě pomáhající psy

I letos je anketa připravená ve spolupráci s odborným záchranářským časopisem Rescue report a pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Vítězové budou vyhlášeni a jejich příběhy zveřejněny v průběhu března. Veškeré informace i přehledy vítězů minulých ročníků můžete najít a nominace odeslat prostřednictvím webové stránky www.statecnepsisrdce.cz.

„Statečné psí srdce je jedinečné ocenění tohoto druhu v České republice, do projektu jsou zapojeni jak odborníci z různých bezpečnostních a záchranářských profesí, tak široká veřejnost. Nominovat svého psího hrdinu může úplně každý prostřednictvím jednoduchého formuláře na webové stránce www.statecnepsisrdce.cz. Finálové nominace jsou vyhodnocovány předními českými záchranářskými odborníky a dalšími významnými osobnostmi,“ vysvětluje Dušan Stuchlík, šéfredaktor časopisu Psí kusy, který anketu pořádá.

Vítězové Statečného psího srdce navíc automaticky postupují do užších nominací partnerské ankety Zlatý záchranářský kříž. Díky tomu například byl už v minulých letech psí hrdina oceněn samotným prezidentem republiky na pražských Hradčanech.

V případě zájmu o jakékoliv bližší informace nás neváhejte kontaktovat. Telefonicky: +420 602 575 115, popřípadě na redakčním e-mailu: dusan.stuchlik@provolnycas.cz.