Skotský náhorní skot

Na Hrachovských pahorcích a pastvinách se také prohání menší stádo jaloviček skotského náhorního skotu neboli highland cattle v čele s jedním volem. Které je jedno z nejstarších plemen skotu vůbec. První zmínky o jeho existenci pocházejí už ze 6. století našeho letopočtu. Historie tohoto plemene jasně říká, že nebylo ovlivňováno šlechtěním a křížením, a zachovalo si tudíž svoje přirozené vlastnosti a instinkty. Že pochází z drsné krajiny Skotska, už samo o sobě napovídá o jeho soběstačné a velmi odolné povaze. Zdejší farmáři žijící v horách a odlehlých oblastech byli tak na jeho chovu velice závislí.

Skotský náhorní skot na první pohled zaujme typickou dlouhou srstí s podsadou, širokou hlavou. Oči a mulec tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník. Oči také prakticky překrývá srst, která je v zimě chrání před silným studeným větrem, deštěm a sněhem. V létě ho zase chrání před hmyzem a tím i zabraňuje v přenosu některých nemocí. Na zimu zvířatům naroste dlouhá srst, kterou následně na jaře shazují. Převládajícím zbarvením je hnědočervená. Rohy rostou plemeni highland celý život, u krav se točí směrem vzhůru a mohou dosahovat rozpětí i ke dvěma metrům. U býků, tedy v tomto případě u vola, rohy směřují dopředu, jsou kratší a silnější.

Při prvním pohledu highlands na pozorujícího člověka vzbuzuje respekt a opravdu to tak někdy je. Především ve stádu si matky hlídají bedlivě a starostlivě svá mláďata. Takže přiblížit se k nim na pár metrů, není zrovna příjemná věc a svoji nevoli dají náležitě najevo. Jinak jsou to to ale klidná a při správném přístupu i velmi krotká zvířata, ve kterých spousta chovatelů může najít dokonce i domácího mazlíčka. Oproti jiným plemenům můžou být celý rok venku a to i ve vyšších nadmořských výškách. Jsou šetrná ke krajině, mají výtečné mateřské vlastnosti a porody bývají bezproblémové. Dokonce se obejdou i bez asistence člověka. Telata po porodu váží kolem 20 až 35 kg a jsou hned porostlá delší srstí, proto aby byla schopna přežít i v nepříjemných mrazech. Dospělé krávy dosahují hmotnosti cca 400 až 600 kg a býků se vyšplhá váha na 700 až 1 000 kilogramů.

V České Republice existuje plemenná kniha od roku 1991, kdy byly první kusy dovezeny do horských oblastí Šumavy. V současné době je u nás registrovaných 40 chovatelů skotského náhorního skotu a jejich počet dále stoupá. V sousedních státech, jako je Rakouska a Německa probíhá každý rok řada menších i větších výstav skotského náhorního Skotu. Dnes se plemeno chová převážně na vypásání v horských oblastech a dožívá se skoro až 20 let.